Urna, która zawiera kości św. Dominika Savio, jest wielkim relikwiarzem w formie przezroczystej szkatuły, z figurą przedstawiającą św. Dominika w środku.
Urna ma kształt kryształu, z wyrazistymi płaszczyznami, które oddają cięcia i szlifowanie diamentu, a więc czynności, jakim poddawane są szlachetne kamienie. W tym wypadku służy to przypomnieniu i podkreśleniu cnót św. Dominika.
Do budowy urny użyto następujących materiałów:
Części wykonane z brązu przedstawiają epizody z życia św. Dominika, które charakteryzują jego osobowość.
Św. Dominik, chociaż w pozycji leżącej, jest przedstawiony jako żyjący i w momencie ekstazy, tak więc w ruchu (Cóż za piękną rzecz widzę...). Figura oddaje piętnastoletniego chłopca. Ubranie nawiązuje do czasu i miejsca życia św. Dominika. Postura świętego została oddana na podstawie badań, jakim zostały poddane zachowane szczątki.
Obserwacje, badania i odlew gipsowy czaszki pozwoliły poznać kształt głowy. Te dane oraz znane opisy świętego, pochodzące od osób, które go znały, pomogły mi w rekonstrukcji ciała i twarzy.
Model ciała uzyskałem dzięki odlewowi gipsowemu chłopca tego samego wieku, wagi i wzrostu, jakie miał św. Dominik (150 cm wysokości).
Wielkość oraz kształt głowy i twarzy są wynikiem studium jego czaszki.
W celu oddania podobieństwa zachowano szczególną ostrożność w porównywaniu całej dotychczasowej ikonografii z uzyskanymi informacjami na podstawie badań czaszki, nie rezygnując ani z jednych, ani z drugich. To wszystko po to, aby uniknąć zbyt dużych rozbieżność między jednym i drugim.
Wymiary relikwiarza - 200 x 75 x 110 cm.
Ciężar - około 400 kg.